O mně

Časová osa mého života.

1934
Narodil jsem se

Já a máma

Narodil jsem se v Československé republice, ve východočeském podkrkonošském městě ve Dvoře Králové nad Labem 19. února 1934 v noci. Za tak zvané 1. republiky.

Byla noc a mráz. Po narození jsem nedýchal a byl prý celý modrý. Všichni si mysleli, že jsem se narodil mrtvý, což by se vyřešil jeden zásadní problém – nemanželské dítě. Chtěli mě jako mrtvého novorozence zabalit do nějaké hadry. Ale než se tak stalo, můj děda řekl, že než mě zabalí, že bych měl být alespoň opláchnutý. A tak mě vzal, jak jsem byl, nahatýho a šel na dvorek, kde byla voda resp. pumpa. Strčil mě pod pumpu a pumpoval na mě tu ledovou vodu a omýval. V tu chvíli jsem začal dýchat a řvát. Takto jsem tedy přišel na tento svět.

1944
Je mi 10 let

Je mi 10 let

Dělal jsem přijímačky na reálné gymnásiumJaroměři. Bylo to v době, kdy u nás vládnul Hitler a naše republika byla obsazená Němci. U nás v pohraničí byli převážně sudeťáci. A tihle nás chtěli převychovatvyhladit.

Do Jaroměře se ze Dvora jezdilo vlakem asi 15 kilometrů. Kromě skoků do dálky, do výšky a běhu nám taky měřili obličej. Od čela po bradu, na výšku rozměr hlavy, ale předměty žádné. Rasově jsem byl tedy přijat.

 

1954
Je mi 20 let

Je mi 20 let

Byl jsem na právech Karlovy university. Udělal jsem však přestupní zkoušky z matiky a fyziky na vysokou chemickouPardubicích, protože tam chodil taky můj kámoš Karel Jiráčků ze Dvora.

Po třech měsících jsem šel na fakultu, proč ještě neposlali souhlas do Pardubic a kádrovačka (hrozně bezvadná a hodná paní) mi vysvětlila, že se z právnické fakulty nedá přejít na jinou, protože nová socialistická justice má málo svých nových kádrů. Ať se vrátím na fakultu a zbytečně se neflákám.

 

1964
Je mi 30 let

Je mi 30 let

Pracoval jsem u vysokých pecí v “Poldi Kladno“. To už jsem se vrátil z Ruska, kde jsem kromě cestování po SSSR vystudoval Státní institut mezinárodních vztahů MGIMO v Moskvě. Narodil se nám syn Jirka a my jsme s mojí ženou Naďou a dcerou Milenkou, která se narodila 1959, byli šťastní.

Někdy v polovině roku mě zavolali na ÚV KSČ, s návrhem vrátit se na ministerstvo zahraničních věcí s tím, že dostanu nový byt (kvůli kterému jsme odešel z ministerstva) a v krátké době budu vyslán na zastupitelský úřad do Kábulu. Soudruzi podotkli, že si stát nemůže dovolit vyhazovat peníze na studia do zahraničí, aby je potom nemohl využít.

1974
Je mi 40 let

Je mi 40 let

Byl jsem převeden na osobní pokyn Chňoupka do informačního odboru na přísně tajný úsek zpracování šifer.

Nezapomenu na to jak jsem na den mých 40. narozenin pohostil spolupracovníky míchaným nápojem, (oblíbeným mým dědou) dvěma litry rumu s dvěma litry punče. Prej tak dobrej chlast nikdy nepili. (Alespoň to říkali).

1984
Je mi 50 let

Je mi 50 let

Měl jsem už po vyhraném soudu s agenturou Orbis, která mě na hodinu předtím propustila z práce. Měl jsem také po operaci tlustého střeva, kterého mně prý vzali asi 40 centimetrů zrovna v den mých padesátin.

Druhou půlku roku jsme byl u Nadi v Libyi. Tam jsem nepracoval, jenom jsem si fotil, kreslil sluníčka, psal dopisy domů a vařil pro Naďu.

 

1994
Je mi 60 let

Je mi 60 let

Odešel jsem do penze a nic produktivního jsem nedělal.

2004
Je mi 70 let

Je mi 70 let

Jsem se flákal.

2014
Je mi 80 let

Je mi 80 let

Jsem se flákal. Takhle mě viděla má vnučka Maya.

UložitUložit

UložitUložit

UA-51715929-3